Přečerpávací jímka – jakou vybrat a co je třeba vědět
Pokud uvažujete, co se splaškovou vodou v situaci, kdy je vedena pod úrovní veřejné kanalizace, jděte na to jednoduše. Přečerpávací jímky představují skvělé řešení problému s napojením na kanalizaci, do které se nedá dostat normálním způsobem (spádem, gravitačně) například kvůli převýšení nebo velké vzdálenosti. Přečtěte si, na co je dobré se při výběru čerpací jímky zaměřit a co bude zajímat techniky.
Co je přečerpávací stanice
Čerpací nebo přečerpávací jímka či přečerpávací stanice je nádrž určená k přečerpávání odpadních vod do tlakové nebo gravitační kanalizace. Využívá se v místech, kde jsou odpady vyvedeny pod úrovní kanalizace nebo jsou od ní umístěné v příliš velké vzdálenosti. Hodí se také na čerpání drenážní vody nebo dešťovky.
Jak funguje čerpací jímka
- Nátok odpadní vody – do jímky natékají splašky z různých zdrojů, jako jsou toalety, pračky, umyvadla. Voda se shromažďuje také ze střech, drenážních systémů nebo suterénů.
- Aktivace čerpadla – hladina odpadních vod stoupá a když dosáhne předem stanovené úrovně, plovákový spínač zapne čerpadlo.
- Čerpání vody – čerpadlo začne přečerpávat vodu z jímky přes výstupní potrubí do určeného místa, dokud hladina vody neklesne pod nastavenou úroveň, načež plovákový spínač čerpadlo vypne.
- Cyklické opakování – proces se opakuje, kdykoli hladina vody v jímce dosáhne aktivační nebo deaktivační úrovně plovákového spínače.
Přečerpávací jímky do spádové vs. tlakové kanalizace – jaký je rozdíl
První otázkou, kterou vám technik položí, bude, na jaký typ kanalizace potřebujete přečerpávací jímku napojit. Od toho se odvíjí výběr jímky – do spádové, nebo do tlakové kanalizace. Pokud nevíte, jaká kanalizace ve vaší obci je, zeptejte se na obecním úřadě.
- Gravitační (spádová) kanalizace – jde o překonání cca 2–5 metrů pod úrovní kanalizace, s čímž si čerpadlo jímky do gravitační kanalizace hravě poradí.
- Tlaková kanalizace – je všude tam, kde není možnost spádu, což znamená, že bude nutné čerpadlem přetlačit silný tlak do výšky. Proto jsou jímky do tlakových kanalizací opatřeny čerpadlem s výtlakem až 100 m.
Čerpací jímka se hodí pro rodinný dům, chatu i penzion
Klíčovým aspektem při výběru je velikost a druh objektu, pro který přečerpávací jímku pořizujete, a také počet jeho obyvatel či uživatelů. Pro rodinný domek nebo chatu totiž v zásadě stačí méně objemné jímky s jedním čerpadlem, zatímco například horský penzion bude mít větší nátok odpadních vod, a tudíž tam bude potřeba více čerpadel. Dá se u umístit u penzionů, ubytoven, hotelů či průmyslových objektů.
Čerpadla ve dvoučerpadlových jímkách mají také funkci střídavého provozu, a proto se ani při velké zátěži v rekreačních zařízeních nestává, aby se unavila a přestala správně pracovat.
Samozřejmě můžete pořídit 2čerpadlovou jímku i pro rodinný dům, nicméně pokud vás doma nebydlí třicet a současně nevyužíváte deset koupelen a toalet, je to zbytečné.
Maximální vs. požadovaný průtok jímek – co sledovat
Vás i naše techniky zajímá jak výtlak, tak průtok přečerpávacích jímek. Mějte však na paměti, že není dobré sledovat pouze maximální hodnoty. S určením požadovaného průtoku jímky vám pomůže křivka, kde H je výška, kterou musí voda překonat, Q je průtok v kubících.
Přečerpávací jímky usadíte do různého podloží
Přečerpávací jímky vyrobené z polypropylenu jsou zárukou kvality, vysoké odolnosti a 100% vodotěsnosti. Díky plastu také nebudete nikdy muset řešit problémy s korozí. Správný výběr jímky ale nekončí u jejího materiálu. Podle toho, do jakého podloží se chystáte jímku umístit, vyberte jeden z typů její konstrukce.
Samonosná přečerpávací jímka
Samonosná přečerpávací jímka je vhodná do stabilního podloží s pevnou zeminou, ne tedy tam, kde je půda jílovitá, písčitá, nebo kde prosakuje spodní voda.
Ušetříte si práci s obetonováním celé jímky, ale počítejte se zhotovením betonové desky, na kterou bude nutné samonosnou přečerpávací jímku usadit. O tom, jak ji správně zasypat, si přečtěte v našem montážním návodu.
Přečerpávací jímka k obetonování
Pokud se chystáte instalovat čerpací jímku do skalnatého či kamenitého terénu, zvolte přečerpávací jímku k obetonování.
I u této jímky platí potřeba srovnaného a zpevněného dna jámy, proto připravíte 15cm betonovou desku. Teprve po jejím ztvrdnutí na ni můžete přečerpávací jímku k obetonování umístit. Zatímco se jímka plní vodou, začněte ji obetonovávat a dále postupujte podle návodu na instalaci.
Dvouplášťová přečerpávací jímka
K umístění do nestabilního jílovitého či písčitého terénu a podloží s výskytem spodní vody je určena dvouplášťová přečerpávací jímka.
Dno vybagrované jámy se tentokrát musí vysypat makadamem a štěrkem. Teprve poté tam vlijete řídký beton, do kterého dvouplášťovou čerpací jímku (se žebry na dně) usadíte. Po zapojení potrubí vás ještě čeká plnění mezipláští sypkým betonem a obsypávání jímky zeminou. Stručně a jasně jsme vše popsali v návodu na montáž dvouplášťové přečerpávací jímky.
Potřebujete atypický rozměr přečerpávací jímky?
Pokud si okolnosti žádají čerpací jímku netradičního rozměru, není to problém. Kontaktujte nás e-mailem na info@topnadrze.cz, postaráme se o zhotovení přečerpávací jímky na míru vašim požadavkům.
A co dál?
Prohlédněte si naše produkty: