Klasická vs. kořenová čistička odpadních vod
Hledáte efektivní řešení pro čištění odpadních vod? V místech bez možnosti připojení na kanalizaci, můžete zvažovat, zda zvolit klasickou čističku odpadních vod (ČOV) nebo kořenovku. Zjistěte, jak fungují, jaké jsou jejich výhody a nevýhody a jaká kritéria vzít v úvahu při výběru optimálního řešení pro váš objekt.
Co je kořenová čistička odpadních vod
Kořenovka neboli vegetační čistička odpadních vod je zařízení sloužící k čištění odpadních vod. Na rozdíl od klasické domácí ČOV nepotřebuje ke svému fungování elektřinu, ale přečišťuje vodu pomocí přírodních procesů. Využívá schopnosti rostlin, mikroorganismů a půdy odstranit znečišťující látky. Tím se více podobá spíše tříkomorovému septiku. Disponuje řadou výhod, ale není pro každého.
Výhody kořenové čističky
- Nenáročná údržba
- Zvládnutí nárazového provozu
- Dlouhá životnost
- Nízké provozní náklady
- Nový ekosystém
- Estetický prvek zahrady
Nevýhody kořenové čističky
- Vysoké pořizovací náklady
- Větší nároky na pozemek
- Vývoz kalu
- Špatná pověst u úřadů
- Ne 100% ekologická (plastová sedimentační nádrž)
Jak funguje kořenová čistička odpadních vod?
Kořenovky fungují na stejném principu jako mokřady, kde probíhá přirozený proces samočištění. Základem je průtok předčištěné vody tzv. kořenovým filtrem (kamínky, rostliny, bakterie).
- Předčištění: Odpadní voda z domu nejprve prochází předčišťovací jímkou, kde se oddělí hrubé nečistoty. Na to se využívá anaerobní separátor = vícekomorový septik nebo u větších obecních kořenovek sedimentační nádrž.
- Kořenový filtr: Předčištěná voda proudí do uměle vytvořeného mokřadu, osázeného vodními rostlinami (např. rákos nebo orobinec) ve vrstvě substrátu, jako je štěrk, písek a kamínky. Na kořenech těchto rostlin se usazují anaerobní bakterie, které rozkládají organické látky a další znečišťující složky.
- Dočištění: Po průchodu kořenovým filtrem voda natéká do dočišťovacího štěrkového filtru, kde se odstraňují jemné nečistoty.
V kořenovce probíhají aerobní (za přístupu kyslíku) i anaerobní (bez kyslíku) čisticí procesy. Zároveň zařízení funguje na principech fyzikálních (sedimentace), chemických (sorpce, rozklad, přeměna látek) a biologických (rozklad organických složek) procesů. Zjistěte více o tom, jak funguje klasická čistička odpadních vod.
Přečištěnou odpadní vodu musíte zlikvidovat, a to buď pomocí vsakovacího objektu, likvidací do povrchových vod, jako je potok nebo rybník, případně ji akumulovat v nádrži na vodu a následně využít pro závlahu okrasné zahrady či trávníku.
Přehledné srovnání klasické a kořenové čističky odpadních vod: která pro vás bude lepší volbou
Volba závisí na vašich prioritách, požadavcích a také na možnostech pozemku, na kterém má být ČOV umístěna. Patrně největší nevýhodou kořenovky je prostorová náročnost, na 1 osobu totiž potřebuje 2–5 m2, což dělá například u čtyřčlenné rodiny cca 20 m2. Oproti tomu klasické ČOV se vejdou i na malou zahradu. Pokud tedy nemáte místa nazbyt, volba je jasná.
U klasické domovní čistírny počítejte se spotřebou elektřiny, kořenovka ji k fungování nepotřebuje a tento náklad tak odpadá. Na druhou stranu má kořenovka ale podstatně vyšší pořizovací cenu. Co se týče kvality přečištění a odkalení, jsou na tom obě zařízení podobně.
Nejste si jistí výběrem?
Pokud pořád váháte, jaké řešení bude to nejlepší, kontaktujte nás ve všední dny od 7:30 do 16:00 na čísle +420 604 155 880 nebo nám napište e-mail na info@topnadrze.cz, rádi vám poradíme.
A co dál?
Prohlédněte si naše produkty:
FAQ
Správný výběr rostlin je klíčový pro celý systém. Mezi vhodné rostliny patří rákos obecný, chrastice rákosovitá, zblochan vodní, orobinec širokolistý, kosatec žlutý, tužebník jilmový, vrbina obecná nebo blatouch bahenní.