Slovníček pojmů nejen k problematice odpadních vod

Zmateni z nejrůznějších pojmů? Odborné termíny spojené s nádržemi na vodu, septiky nebo čističkami odpadních vod můžou dát někdy zabrat. Náš slovníček vám pomůže zorientovat se ve světě vodohospodářských zařízení. Jednoduše, srozumitelně a přehledně vám vše vysvětlíme, abyste znali termíny, které se běžně používají při výběru a provozu nádrží, septiků, čističek odpadních vod, jímek a dalších zařízení.

Slovníček pojmů.

A

Aerace

Neboli provzdušňování označuje vhánění vzduchu do zpravidla bezkyslíkatých nebo méně okysličených vrstev materiálu. Cílem je změnit anaerobní podmínky na aerobní. Využívá se k okysličování odpadních kalů v čistírnách odpadních vod.

Aktivační komora

Jedná se o jednu komoru v ČOV, ve které se díky vzduchu vytvářejí bakterie likvidující kal a nečistoty.

Akumulační nádrž

Nádrž sloužící k zadržování dešťové vody nebo jiné kapaliny pro pozdější využití, například pro zalévání zahrady nebo splachování toalet.
 

 

Aerobní čištění odpadních vod

Biologický proces, při kterém mikroorganismy rozkládají organické látky za přítomnosti kyslíku. Aerobní procesy jsou typické pro biologické čističky odpadních vod.

Aktivovaný kal

Biomasa složená z mikroorganismů, která se používá v aerobních čistírnách odpadních vod pro rozklad organických látek. Opětovné použití aktivovaného kalu v čistírnách odpadních vod zajišťuje efektivnější biologické čištění.
 

Anaerobní čištění odpadních vod

Biologický proces, při kterém mikroorganismy rozkládají organické látky v prostředí bez kyslíku. Tento proces je využíván v septiku a anaerobních čistírnách odpadních vod.

B

Biologické čištění

Proces čištění odpadních vod, při kterém se využívají mikroorganismy k rozkladu organických látek ve vodě. Zahrnuje aerobní a anaerobní fáze.

 

Biologický filtr

Komponent čističky odpadních vod, který využívá bakterie k rozkladu organických látek ve vodě.

Č

Čistička odpadních vod (ČOV)

Domácí čistička odpadních vod je zařízení sloužící k biologicko-mechanickému čištění odpadních vod z domácností nebo malých průmyslových podniků.

 

 

 

D

 

 

Denitrifikace

Opak nitrifikace. Biologický proces, při kterém se přeměňují dusičnany na plynný dusík. Denitrifikace pomáhá snížit obsah dusíkatých sloučenin ve vodě a je klíčová v čistírnách odpadních vod.
 

Dvouplášťová nádrž

Nádrž se dvěma stěnami, mezi kterými je vzduchová mezera. Hodí se do míst s jílovitým či písčitým podložím nebo výskytem spodní vody.

Dešťová voda

Srážková voda, která se zachycuje do nádrží na vodu a využívá se jako užitková voda na zálivku rostlin, splachování toalet, praní prádla či úklid.

 

 

 

E

Ekvivalentní osoba (EO)

Měrná jednotka pro výpočet zatížení čistírny odpadních vod, která odpovídá průměrnému množství odpadních vod vyprodukovaných jednou osobou za den. Pomáhá dimenzovat kapacitu čistíren nebo septiků.

F

Filtrace

Proces mechanického či biologického čištění, při kterém kapalina prochází filtrem, aby se odstranily pevné částice.

G

Gravitační odvodnění

Systém odvodnění, který využívá přirozený sklon terénu k odvádění vody bez potřeby čerpadla.

H

Hydrogeologický posudek

Odborné zhodnocení geologických podmínek určité oblasti z hlediska výskytu, pohybu a kvality podzemních vod. Analýza se využívá například jako podklad pro územní a stavební řízení související s povolením vypouštění odpadních vod do podzemí nebo pro zasakování.

CH

Chemické čištění

Fáze čištění, která zahrnuje přidání chemických látek pro odstranění znečišťujících látek z vody. Využívá se spíše u komerčních a průmyslových zařízení.

J

Jímka

Nádrž bez odtoku, která slouží k zachycení odpadních nebo dešťových vod. Jímka vyžaduje pravidelné vyvážení obsahu. Setkáte se také s lidovým označením žumpa.

K

Kanalizační šachta

Kanalizační šachta je podzemní komora, která umožňuje přístup k části kanalizačního potrubí pro účely údržby a kontroly.

M

Mechanické čištění

První fáze čištění odpadních vod, která spočívá v odstraňování pevných částic.

N

N-NH4

Amoniakální dusík je sloučenina, která představuje odpadní látku znečisťující odpadní vody. Příliš vysoké množství může bránit celému procesu přečištění. Je proto potřeba monitorovat jeho koncentraci.

Nádrž na dešťovou vodu

Nádrž na dešťovou vodu představuje uzavřenou nádobu na uskladnění vody. Může být nadzemní nebo podzemní a je určená k zachycení a skladování dešťové vody pro pozdější využití, například při zalévání.

Nádrž k obetonování

Typ nádrže, který se hodí do svahů nebo míst s vysokým statickým zatížením.

Nitrifikace

Biologický proces, při kterém dochází k přeměně amoniaku na dusičnany pomocí nitrifikačních bakterií. Tento proces je důležitý pro odstranění dusíkatých látek z odpadních vod.
 

NL

Indikátor množství pevných nerozpuštěných látek ve vodě. Většinou se udává v miligramech na litr (mg/l).
 

O

Odkalení

Proces odstranění kalu a sedimentů z nádrží, čistíren odpadních vod a podobných zařízení. Odkalení je klíčové pro efektivní a správné fungování biologického čištění odpadních vod.

P

Přečerpávací jímka

Přečerpávací jímka je nádrž s čerpadlem, která se používá k přečerpávání vody nebo odpadních vod z nižších míst do vyšších úrovní, například v terénech, kde gravitační odtok není možný.

R

Retenční nádrž

Retenční nádrž představuje velký zásobník na dešťovou vodu, který slouží k pravidelnému zachytávání dešťovky i k nárazovému jímání při přívalových deštích. Retence odvádí vodu neustále do kanalizace nebo vodního toku. Primárně tedy neslouží k akumulaci dešťové vody, tak jako akumulační nádrž na vodu, ale využívá se hlavně při povodních nebo přívalových deštích.

S

Samonosná nádrž

Nádrž, která nepotřebuje další oporu. Instaluje se do míst s klasickou zeminou bez výrazného zatížení.

Sedimentační nádrž

Nádrž, kde dochází k sedimentaci pevných částic, což je klíčový krok při mechanickém čištění odpadních vod.

Sedimentace

Proces, při kterém se pevné částice v kapalině usazují na dně nádrže vlivem gravitace. Sedimentace je jednou z hlavních metod mechanického čištění odpadních vod.

Septik

Zařízení určené k předběžnému zpracování splaškových vod, ve kterém dochází k sedimentaci pevných látek a biologickému rozkladu pomocí bakterií. Jedná se o nádrž s odtokem, nicméně i tak je nutný vývoz kalu.

Š

Šachta na vrtanou studnu

Zařízení umístěné nad vrtanou studnou, sloužící k ochraně studny a umožnění přístupu k čerpací technice.

Šedá voda

Odpadní voda z domácností, která neobsahuje fekálie (např. voda z umyvadel, sprch, praček). Lze ji opětovně použít například na zavlažování nebo splachování.

T

Tříkomorový septik

Septik s třemi komorami, ve kterých dochází k postupnému oddělování pevných částic z odpadní vody a jejímu čištění.

V

Vodoměrná šachta

Podzemní prostor, kam se umisťuje vodoměr pro měření spotřeby vody. Vodoměrná šachta musí být dostatečně prostorná a izolovaná proti mrazu.

Z

Zhlaví vrtané studny

Šachta na vrt či šachta pro zhlaví vrtané studny je vodotěsné zakončení vrtané studny v podobě plastové nebo betonové podzemní šachty, která slouží k ochraně a uzavření otvoru studny, zajištění přístupu k vodě a integraci čerpací techniky.

A co dál?

Další články