Využití dešťové vody v bytovém domě? Jde to, ale…
Využití dešťové vody je stále aktuálnější téma. S rostoucími náklady na vodu a zvýšenými požadavky na ekologické hospodaření představuje zachytávání a využití dešťové vody efektivní způsob, jak snížit spotřebu pitné vody a zároveň ušetřit náklady. A nemusí to být doménou pouze rodinných domů. Vyplatí se instalovat systém na využití dešťové vody i v bytových a panelových domech?
Proč vůbec uvažovat o zachytávání dešťové vody?
- Šetření přírodních zdrojů – pitnou vodu často využíváme i tam, kde to není nutné, například na splachování toalet, zalévání zahrad nebo mytí aut. Dešťová voda, která by jinak nevyužitá odtekla do kanalizace, může tyto potřeby snadno pokrýt. Tím se přispívá k ochraně zásob podzemní vody a zároveň se snižuje objem odváděné vody do kanalizace.
- Úspora nákladů – dešťová voda může pokrýt významnou část denní spotřeby vody. Optimálně zvolený systém na využití dešťové vody rychle vrátí počáteční investici a sníží náklady za pitnou vodu.
- Prevence při extrémních výkyvech počasí – klimatické změny způsobují častější výkyvy počasí, jako jsou období delšího sucha nebo naopak intenzivní srážky, které mohou zatížit kanalizační systémy a způsobit lokální záplavy. Zachytávání dešťové vody v retenční nádrži pomáhá snížit riziko povodní a zároveň zajistí dostatečné zásoby vody pro období, kdy není tolik srážek.
- Ekologický přístup a legislativa – zachytávání a využití dešťové vody je v souladu se současnými principy udržitelnosti, které jsou čím dál více vyžadovány jak ze strany spotřebitelů, tak legislativou. Stále více měst a obcí podporuje projekty na využití dešťové vody formou dotací nebo jiných výhod, což motivuje investory a správce budov k implementaci těchto systémů.
Využití dešťové vody nemusí být doménou jen rodinných domů
Pravdou je, že systém na zachytávání dešťové vody je pro rodinné domy, chaty a chalupy daleko dostupnější než pro komerční a průmyslové budovy či bytové a panelové domy, nicméně to možné je. Architekti a stavaři jsou v současné době na systémy využití dešťové vody zvyklí a při plánování nových budov potřebné rozvody zakomponují i do návrhu. Složitější to může být u starších panelových domů.
Vždy je potřeba zvážit, zda se využívání dešťovky vyplatí, řešení musí být smysluplné. U každé stavby musíte vyhodnotit, zda bude vybraný systém efektivní, tj. hlavně zohlednit spotřebu vody v domě a vypočítat ideální kapacitu systému na zachytávání dešťové vody.
Kontaktujte nás ve všední dny od 7:30 do 16:00 na čísle +420 604 155 880 nebo nám napište e-mail na info@topnadrze.cz. Rádi s vámi probereme možné řešení a pomůžeme vám zhodnotit, zda se využití dešťové vody vyplatí i pro váš dům.
Je systém zachytávání dešťové vody v bytových domech natolik efektivní, aby se plošně využíval?
To závisí na různých faktorech. Panelové domy mají často relativně malou střešní plochu v porovnání s počtem obyvatel. To znamená, že objem zachycené dešťové vody nemusí být dostatečný pro potřeby všech domácností. Rychlá spotřeba vody je výhodou i nevýhodou – dešťovka bývá poměrně rychle využita, což může snížit celkovou efektivitu investice. V oblastech s nepravidelnými nebo nízkými srážkami může být nedostatek vody v určitých obdobích také problémem.
Určitou překážkou může být i delší návratnost, nemožnost dosáhnout na dotace nebo nesouhlas obyvatel domu.
Pro které bytovky a paneláky se nádrže na vodu vyplatí
Pořízení nádrže na vodu a následné využití má největší smysl spíše pro nižší panelové, bytové a řadové domy. Odhaduje se, že nejvíce se vyplatí pro domy s menším množstvím podlaží, přibližně o pěti nadzemních patrech. A to zejména v případě, kdy splňují podmínky dotace Nová zelená úsporám, která je vhodná i pro bytové domy – ta ale funguje pouze s dalšími úspornými opatřeními. Naopak instalace u výškových budov by byla neefektivní – systém by byl nákladnější a akumulovaná voda by nevystačila ani na pokrytí základních potřeb obyvatel. Nejlépe jsou na tom nově vznikající budovy, u kterých se dá technické řešení zakomponovat i do návrhu.
Po nádrži na dešťovou vodu ale mohou sáhnout i obyvatelé, kteří nechtějí využít dešťovku na splachování WC, praní, zalévání pokojovek či úklid. Akumulovaná voda se dá například použít na zavlažování zeleně na sídlišti a v okolí domu nebo zahrádek, které často bývají součástí bytových komplexů. A zde už se investice stoprocentně vyplatí.
Potenciál je velký
Složitost technického řešení v současnosti plošnému zavedení využití dešťové vody do bytových a panelových domů příliš nepřeje. Do každé bytové jednotky by se musely zavést nové stoupačky, náklady by byly značně vyšší než v případě rodinných domů, ale rozhodně by dešťovka neměla zatracovat. Důležité je hledat možné cesty a nové způsoby tak, aby byly efektivní. Ekologický aspekt a energetická náročnost budovy jsou klíčové. Hospodaření s dešťovou vodou za ideálních podmínek sníží energetickou náročnost domu a zvýší hodnotu budovy i jednotlivých bytových jednotek. I proto jsou stále častěji vidět na panelácích a bytovkách fotovoltaické systémy.
Nádrže na vodu můžou najít své uplatnění i v nejrůznějších průmyslových nebo komerčních objektech. Stačí mít jen správný projekt a mít jistotu, že akumulovanou vodu dobře využijete.
A co dál?
Prohlédněte si naše produkty: