Jak vyčistit filtrační koš a zajistit jeho správnou funkci?

Filtrační koš do nádrže na vodu hraje klíčovou roli při zachytávání hrubých nečistot, listí, větviček a jiných nežádoucích částic, které by mohly znečistit vodu nebo ucpat čerpadlo. Pravidelné čištění filtru zajišťuje plynulý provoz a prodlužuje životnost celého systému. Jak správně postupovat při čištění filtračního koše a na co si dát pozor?

Jak vyčistit filtrační koš na vodu.

Jakou funkci plní filtrační koš na dešťovou vodu?

Filtrační koš chrání celý systém nádrže na dešťovou vodu před nežádoucími nečistotami, které by mohly způsobit problémy. K čemu slouží?

  • Zabraňuje ucpání potrubí a čerpadla. Nečistoty, jako jsou listí, hmyz, písek či jiné drobné částice, mohou způsobit ucpání potrubí nebo poškodit čerpadlo. Filtrační koš tyto nečistoty zachytí ještě předtím, než se dostanou do systému.
  • Zvyšuje kvalitu vody. I když voda pro technické využití nemusí dosahovat hodnot pro pitnou vodu, stále je žádoucí, aby nebyla plná nečistot a sedimentů, které mohou způsobit zápach nebo kal.
  • Prodlužuje životnost filtračního systému. Čistější voda znamená menší zatížení systému, což vede k delší životnosti filtračních prvků.
  • Snižuje frekvenci čištění celé nádrže. Pokud se do nádrže dostane méně nečistot, prodlužuje se interval mezi nezbytnou údržbou.
  • Chrání závlahové systémy. Pokud vodu z nádrže využíváte na zavlažování, filtrační koš brání zanášení trysek zavlažovacích systémů.
  • Minimalizuje tvorbu řas. Organické nečistoty ve vodě podporují růst řas a mikroorganismů. Filtrační koš toto minimalizuje.

Víte, jak vyčistit nádrž na vodu? Nezapomínejte ani na filtrační systém.

Proč je důležité pravidelně čistit filtrační koš?

Filtrační koš slouží jako bariéra proti nečistotám, které se mohou dostat do nádrže dešťovou vodou stékající ze střechy či jiné sběrné plochy. Pokud není filtrační systém pravidelně čištěn, může dojít k jeho zanesení, což vede k několika problémům, jako je:

  • snížený průtok vody,
  • znečištění nádrže,
  • poškození čerpadla.

Filtrační koš do nádrže na vodu.Filtrační systém

Jak vyčistit filtrační koš na dešťovou vodu

Postup je velmi jednoduchý. Pokud je filtrační koš součástí čerpacího systému, nejprve vypněte čerpadlo nebo přerušte přívod vody. Koš vyjměte z filtru (u některých typů musíte nejdříve povolit zajišťovací mechanismus) a odstraňte hrubé nečistoty. Filtrační koš vysypte a zbytek hmoty vyberte rukama. Koš opláchněte pod tekoucí vodou, ideálně pomocí zahradní hadice nebo vysokotlakého čističe. Pokud je filtrační koš silně zanesený, můžete ho ponořit do kbelíku s vodou a nechat nečistoty odmočit. 

Na usazeniny nebo řasy použijte kartáč nebo houbičku. Jemným třením očistěte povrch filtru a obnovte jeho průchodnost. Pokud je v koši výrazný biofilm nebo zápach, můžete ho namočit do roztoku vody s dezinfekčním prostředkem vhodným pro filtry. Poté ho důkladně opláchněte, aby se chemikálie nedostaly do nádrže. Dejte si pozor, abyste koš při čištění nepoškodili. Jakmile je filtrační koš čistý, vraťte ho zpět do nádrže nebo nasaďte na potrubí a ujistěte se, že je správně upevněný. Zapněte přívod vody nebo čerpadlo a sledujte, zda filtr správně funguje.

Jak často by se měl filtrační koš čistit?

Frekvence čištění závisí na tom, jak moc je voda znečištěná. Většinou se doporučuje kontrolovat filtr alespoň jednou měsíčně a důkladně jej čistit podle potřeby. Obecně platí, že by se údržba měla provádět alespoň co 3 měsíce. Nezbytná kontrola a čištění se zpravidla doporučuje i po přívalových deštích, kdy může do nádrže napadat více nečistot. Kontroly i čištění provádějte častěji také v případě, že se nádrž na vodu nachází v blízkosti lesů nebo prostředí se zvýšeným množstvím listí, jehličí, větviček či prachu.

Pokud je filtrační koš již příliš opotřebovaný, vyměňte ho za nový, aby systém zůstal v dobrém stavu a správně fungoval.

A co dál?

Prohlédněte si naše produkty:

Další články