Jarní příprava: jak odzimovat nádrž na vodu

S příchodem jara je čas připravit nádrž na vodu k opětovnému použití. Správné odzimování nádrže zajistí její bezproblémový provoz, prodlouží životnost a zabrání možným problémům, jako jsou zanesené filtry nebo úniky vody. Zjistěte, na co si dát pozor při zprovoznění nadzemní a podzemní nádrže na dešťovou vodu po zimní přestávce.

Jak odzimovat nádrž na vodu.

Proč je odzimování nádrže důležité?

Během zimy může dojít k poškození nádrže i jejího příslušenství, zejména  tehdy pokud jste nádrž na vodu správně nezazimovali. Nízké teploty, led a dlouhá nečinnost mohou způsobit:

  • usazeniny a nečistoty v nádrži a potrubí,
  • poškození ventilů a čerpadel vlivem mrazu,
  • sníženou kvalitu vody,
  • možnost vzniku bakterií a zápachu.

Správným odzimováním nádrže na vodu předejdete těmto problémům a zajistíte hladký provoz nádrže během sezóny.

Jak postupovat při odzimování podzemní nádrže na dešťovku

Pokud efektivně hospodaříte s dešťovou vodu a používáte ji i v domácnosti, například na splachování toalety a podobně, máte systém nastavený tak, aby fungoval celoročně. I v tomto případě se ale venkovní okruh (určený například pro zálivku) na zimu vypíná a je potřeba ho na jaře opětovně zapojit. Celý proces je snadný a standardně probíhá u podzemní nádrže na dešťovku následovně:

  • Otevřete bezpečnostní víko nádrže a zavřete vypouštěcí ventil. Stejně postupujte u všech přípojných míst, jako jsou zahradní šachty, sloupky apod.
  • Zkontrolujte technický stav nádrže, zda někde během zimy nepopraskala a není poškozená. Ověřte také stav těsnění a spojů potrubí. A nezapomeňte se podívat i na čerpadlo. Ponorné čerpadlo se zpravidla na zimu nevytahuje a může zatuhnout, v takovém případě ho zkuste několikrát zapnout a vypnout. Jestli se ani tak nerozběhne, je třeba ho svěřit odborníkovi.
  • Pokud jste jímku na vodu nevyčistili před zimou nebo používáte dešťovku v domácnosti i přes zimu, nádrž na vodu vyčistěte. Návodu, jak na to jsme se věnovali v předchozím článku.
  • Zapněte přívod elektřiny a zavřete všechna víka, na přípojných místech i na nádrži na vodu.
  • Zkontrolujte také všechny části venkovního okruhu, jako jsou ventily a postřikovače. Pokud narazíte na poškozené komponenty, vyměňte je za nové.
  • Jakmile systém zprovozníte, je třeba ověřit, že voda nikde neuniká, například přes ventily, přípojky nebo odběrná místa.

Odzimování nádrže na vodu.

Při čištění nezapomeňte ani na filtrační systém, nejen v nádrži na vodu, ale dopřejte údržbu také lapačům střešních splavenin. Připravili jsme pro vás jednoduchý návod, jak vyčistit filtrační koš, aby sloužil, jak má.

Jak připravit nadzemní nádrž na vodu na novou sezónu

Postup odzimování nadzemní nádrže na vodu je velmi podobný jako u podzemní jímku na vodu, je ale potřeba věnovat více pozornosti kontrole plastových částí, protože nadzemní nádrže jsou náchylnější na poškození mrazem a UV zářením. Toto si pohlídejte zejména tehdy, pokud nemáte nádrž z kvalitního polypropylenu, ale používáte třeba obyčejné sudy na vodu apod.

Ověřte, zda během zimy nevznikly praskliny nebo deformace, a zkontrolujte spoje a těsnění na kohoutcích a ventilech. Vyčistěte nádobu, jestliže jste tak neudělali na podzim. Pokud jste filtry a čerpadla před zimou demontovali, nyní je vraťte zpět. Vyčistěte i filtrační systém. Po napuštění nádrže vodou sledujte, zda se neobjevují netěsnosti.

Správná údržba a odzimování nádrže na vodu zajistí její dlouhou životnost a efektivní využití. Ať už máte podzemní, nebo nadzemní nádrž na vodu, věnujte pozornost kontrole, čištění a testování všech součástí, aby systém fungoval bez problémů po celou sezónu.

Co dělat, když systém na dešťovou vodu nefunguje

Za nefunkčností systému může stát několik faktorů, pokud sami nepřijdete na to, v čem je problém, je lepší obrátit se na odborníky. Neznalé zkoušení, neodborná náprava a případné poškození systému by vás totiž vyšlo dráž než zaplacení technika.

A co dál?

Prohlédněte si naše produkty:

Další články