Která bude ta pravá? Nadzemní vs. podzemní nádrž na vodu: přehledné srovnání

Sbírání dešťovky do retenční nádrže na dešťovou vodu patří mezi nejefektivnější metody, jak efektivně hospodařit s vodními zdroji a připravit se nejen v domácnosti na čím dál tím delší období sucha. Pořízení retenční nádrže na dešťovku se vyplatí každému, kdo chce využívat přírodní zdroj efektivně. Na začátku je ale potřeba si ujasnit, jak budete dešťovou vodu využívat a podle toho vybrat vhodnou nádrž. V článku vám ukážeme výhody i nevýhody obou řešení.

Nadzemní sud na vodu.

Rozhodli jste se pro nádrž na vodu?

Využívání dešťové vody patří mezi chytrá a ekologická řešení, která šetří nejen životní prostředí, ale i rodinný rozpočet. Dešťovka se skvěle hodí na zalévání zahrady, splachování toalety, praní nebo mytí auta – a přitom je zcela zdarma. Správně zvolená nádrž na dešťovou vodu vám umožní efektivně hospodařit s vodou po celý rok, investice do zachytávání dešťovky se dlouhodobě vyplatí. Výběr vhodného typu nádrže na vodu závisí na vašich potřebách a možnostech pozemku.

Pro koho se hodí podzemní nádrže na vodu

Podzemní nádrže na vodu představují sofistikovanější řešení pro sběr dešťové vody. Jsou ukryty pod povrchem, což šetří místo a nenarušuje vzhled zahrady. Díky umístění v nezámrzné hloubce navíc vodu můžete využívat celoročně. Dešťovka bude ve tmě a díky nižším teplotám nehrozí, že by se voda rychle znehodnotila. Mezi hlavní přednosti nádrží na vodu do země oproti nadzemním nádržím na dešťovou vodu je ochrana před teplotními výkyvy, úspora prostoru, delší životnost, větší kapacita a možnost bezpečné instalace i v náročnějších podmínkách.

Výhody podzemních nádrží na vodu.

  • Žádné teplotní výkyvy – zemina okolo podzemní nádrže na vodu působí jako izolace a stabilně zajišťuje relativně stálou teplotu během celého roku. Díky tomu voda v zimě nezamrzne a v horkých měsících se nepřehřeje, takže klima v dešťovce  nebude nahrávat množení mikroorganismů.
  • Úspora místa – z podzemní nádrže na vodu vidíte pouze poklop, případně revizní šachtu. Celá konstrukce se dá krásně zakomponovat do terénu a na povrchu vám zbyde místo třeba na květinový záhon. U nadzemních nádrží na vodu musíte pečlivě hlídat i samotný vzhled jímky, abyste nenarušili vzhled zahrady.
  • Delší životnost – podzemní nádrže jsou chráněny před slunečními paprsky, které by mohly kvůli intenzivnímu UV záření oslabit materiál nádrže. Zemina chrání podzemní nádrže na vodu a snižuje riziko degradace materiálu. Taková nádrž vám poslouží desítky let.
  • Větší kapacita a možný pojezd – obecně platí, že tím, že jsou nádrže v zemi, můžou mít i větší objem, aniž by zabraly další místo na zahradě. Nadzemní nádrž musíte umístit na rovné a pevné místo, podzemní pojezdové nádrže bez problémů i pod příjezdovou cestu nebo parkovací stání.

I nadzemní nádrže na dešťovou vodu najdou své využití

Nadzemní nádrže na dešťovou vodu jsou oblíbené pro svou jednoduchou instalaci a nižší pořizovací náklady. Lze je snadno umístit pod okapový svod, což umožňuje rychlé zprovoznění bez nutnosti výkopových prací. Snadno je také v případě potřeby přemístíte na jiné místo. Seženete je v podobě klasických plastových jímek i nejrůznějších sudů a okrasných amfor. 

Výhody nadzemních nádrží na vodu.

Nevýhodou je, že jsou nadzemní nádrže na vodu vystaveny slunečnímu záření, což může vést k růstu řas a bakterií, čímž se zhoršuje kvalita vody a dochází k jejímu rychlejšímu znehodnocení.​ Navíc může dojít i k snížení odolnosti materiálu nádrže. Musíte počítat také se sezónním omezením. V zimních měsících hrozí zamrznutí vody, takže vodu před zimou musíte vypustit. I přes moderní design můžou některé nadzemní nádrže na vodu působit rušivě.

Jak se rozhodnout mezi nadzemní a podzemní nádrží na vodu

Při rozhodování mezi nadzemní a podzemní nádrží je důležité zvážit několik faktorů:

  • Účel využití vody: Pokud plánujete využívat vodu pouze na zalévání zahrady v letních měsících, může být nadzemní nádrž dostačující. Pro celoroční využití také v domácnosti je vhodnější podzemní varianta.​
  • Dostupný prostor: Máte-li omezený prostor na pozemku, podzemní nádrž šetří místo na povrchu.​
  • Finanční možnosti: Zvažte svůj rozpočet, protože podzemní nádrže vyžadují vyšší počáteční investici, z dlouhodobé hlediska se ale vyplatí více.​
  • Geologické podmínky: Typ půdy, terén nebo hladina spodní vody mohou ovlivnit možnost instalace nádrže.

Obecně platí, že podzemní nádrže na dešťovku jsou spolehlivějším a vhodnějším řešením. Nadzemní nádrže na vodu jsou ale skvělým doplňkem nebo alternativou – třeba pro menší objemy nebo při sezónním využití.

A co dál?

Prohlédněte si naše produkty:

Další články