Praktický manuál pro (budoucí) majitele ČOV

Uvažujete o domácí čističce odpadních vod, ale nevíte, jak funguje, ani co vyžaduje její následná údržba a bezproblémové fungování? Zjistěte, na jakém principu ČOV pracují a jak vybrat tu správnou pro vaše potřeby. Nechybí ani informace týkající se údržby, likvidace přečištěných vod nebo povolení k provozu.

Čistička odpadních vod.

  • Co je ČOV
  • Jak funguje domácí čistička odpadních vod
  • Jak vybrat ČOV
  • Jak se starat o ČOV
  • Co je ČOV

    Domácí čistírna odpadních vod je zařízení zajišťující čištění všech odpadních vod z domácnosti, a to včetně vody z toalety, koupelny a kuchyně. Obvykle má podobu plastové nádrže válcového tvaru, která se umisťuje pod zem. Právní předpisy upravují nejen samotnou instalaci a používání ČOV, ale také stanovují pravidla pro její údržbu a pravidelné kontroly. Domácí čističky odpadních vod jsou klasifikovány jako vodní díla. Zjistěte více o tom, co je ČOV a proč se vyplatí.

    Pokud nemáte přístup k veřejné kanalizaci, představuje domácí čistírna odpadních vod ideální řešení. Je alternativou k bezodtoké jímce nebo tříkomorovému septiku. Nejste si jistí, jaké řešení bude nejlepší?

    Jímka, septik nebo čistička?

    Srovnání jímky, septiku a čov.

    Legislativa regulující používání ČOV

    Podle vodního zákona č. 254/2001 Sb. je čistička klasifikována jako vodní dílo, což znamená, že její výstavba a provoz podléhají přísným podmínkám. Zároveň se ČOV považuje za stavbu a je tedy nutné dodržet podmínky stavebního zákona a získat stavební povolení. Musíte si vyřídit veškerou potřebnou projektovou dokumentaci a získat povolení od příslušných úřadů.

    Jak funguje domácí čistička odpadních vod

    Domácí čistička odpadních vod pracuje na principu mechanicko-biologického čištění, při kterém je odpadní voda přečištěná až na 97 %. Proces je rozdělen do několika klíčových fází.

    Typická čistička odpadních vod se skládá ze tří komor:

    1. Usazovací komora – odpadní voda natéká do první komory, kde dochází k usazování pevných částic, které se následně rozkládají anaerobně, tedy bez přístupu vzduchu.
    2. Aktivační komora – v této části je voda provzdušňována pomocí dmychadla, což umožňuje bakteriím biologicky odbourávat organické látky v odpadní vodě.
    3. Dosazovací komora – v poslední fázi se voda po přečištění hromadí. Může být odvedena například vsakem, do povrchových vod nebo akumulována do nádrží na vodu.

    Průřez čističkou odpadních vod.

    Existují i další typy čističek, které pracují trochu jinak. Některé čističky používají technologii SBR, u těchto modelů proces biologického čištění a separace probíhá v jedné komoře. Narazíte i na kořenové čističky, které využívají přírodní procesy. 

    Jak funguje domácí čistička odpadních vod

    • Předčištění – odpadní voda přitéká do usazovací komory, kde se odstraní hrubé nečistoty.
    • Biologické čištění – v aktivační komoře bakterie za přítomnosti kyslíku odbourávají organické látky z vody.
    • Oddělení kalu – v dosazovací komoře se odfiltruje kal a přečištěná voda je pak připravena na likvidaci nebo další využití.

    Jak vybrat ČOV

    Chcete si pořídit domácí čističku odpadních vod, ale nevíte, jakou? Výběr vhodné ČOV může být složitý. Poradíme vám, na co se zaměřit.

    Kolik osob bude čističku využívat?

    Jedním z nejdůležitějších parametrů je počet uživatelů, tzv. ekvivalentních osob (EO), které budou čističku využívat. Počítejte s tím, že průměrně člověk vyprodukuje 120–150 l odpadních vod denně. Při výběru je důležité, aby ČOV zvládla celou domácnost, včetně návštěv nebo budoucí členy rodiny. Nedostatečně výkonné zařízení se pak potýká s řadou problémů, jako je například zápach. Pro čtyřčlennou rodinu je vhodná čistička AT6 nebo AT6 PLUS. U každého produktu najdete, kolik EO zvládne daný model obsloužit.

    Jakým způsobem chcete nakládat s přečištěnou vodou?

    Existuje několik způsobů, jak nakládat s přečištěnou vodou. Můžete ji vypustit do povrchových vod nebo obecní kanalizace, pokud jí nechce nijak využívat. Další možností je vsak do podzemních vod nebo kombinace vsaku a zavlažování přečištěnou vodou. Způsoby likvidace odpadních vod souvisí také s povolením čističky a vybranými typy.

    Jaký způsob povolení čističky je pro vás nejvhodnější?

    Můžete se rozhodnout mezi ohlášením a vodoprávním řízením, přičemž každý postup má své výhody a povinnosti. Ne všechny modely lze povolit stejným způsobem. Zjistěte, co všechno obnáší vyřízení povolení na ČOV a jaká jsou pro a proti jednotlivých způsobů.

    Co byste ještě měli zvážit?

    Důležitou roli hrají také specifika pozemku, například jílovitá půda nebo výskyt podzemních vod, což může ovlivnit výběr vhodného modelu ČOV. Při výběru ČOV zohledněte také rozměry a hmotnost, které ovlivní nejen umístění, ale také instalaci. Pohlídejte si i kvalitu materiálu, aby zařízení sloužilo dlouhá léta. Nezapomeňte ani na spotřebu energie a další provozní náklady

    Jak se starat o ČOV.

    Jak se starat o ČOV

    Správná údržba domácí čističky odpadních vod je klíčem k jejímu spolehlivému chodu. ČOV využívá mechanicko-biologické procesy k čištění odpadních vod, a proto je důležité zajistit nepřetržitý přísun vody, aby bakterie rozkládající organické látky mohly správně pracovat. Důležitou součástí péče o ČOV je i kontrola toho, co do systému vypouštíte. Nečekejte na to, až se objeví problémy – pravidelná údržba vám zajistí dlouhodobě bezproblémový provoz.

    Doporučujeme alespoň jednou týdně vizuálně zkontrolovat stav ČOV. Ujistěte se, že sběrný koš není zanesený, že jsou čisté stěny nad hladinou, přítokové a odtokové potrubí i propojovací kanály. Sledujte i činnost dávkovacího filtru, vzduchového čerpadla a funkci dmychadla.

    Co byste měli pravidelně kontrolovat?

    • Zanesené koše, trubky nebo tvorbu usazenin.
    • Funkčnost zařízení (správný chod dmychadla, čerpadla a dalších součástí).
    • Množství kalu.

    Jak na čištění ČOV svépomocí

    Podle stavu čističky odpadních vod můžete začít s čištěním stěn, příček a přelivných hran. Odstraňte těžko rozložitelné nečistoty a anorganické látky a zlikvidujte je. Filtr dmychadla je vhodné čistit každé tři měsíce, zatímco membránu dmychadla doporučujeme vyměnit jednou ročně. K čištění ČOV můžete využít dešťovou vodu zachycenou v retenční nádrži.

    Odkalení jako důležitá součást údržby

    Součástí pravidelné údržby je také sledování objemu kalu. Odeberte vzorek vody z aktivační komory, nechte ho odstát a zkontrolujte množství usazeného kalu. Pokud je jeho hodnota příliš vysoká, je nutné přebytečný kal odstranit. Kontrolu provádějte minimálně každé dva měsíce a výsledky zaznamenejte do provozního deníku. Kal můžete odstranit sami pomocí kalového čerpadla, nebo využít služeb odborné firmy.

    Co nesmí do čističky odpadních vod?

    • Léky, jedy a další toxické látky,
    • barvy, ředidla a chemické látky, jako například hnojiva na rostliny,
    • umělá sladidla, jako je aspartam nebo cyklamát,
    • tuky a oleje,
    • vlasy a chlupy,
    • hygienické pomůcky, jako jsou vlhčené ubrousky, odličovací tampony, vatové tyčinky, dámské hygienické prostředky nebo kondomy,
    • kyseliny a zásady (například čističe odpadu),
    • anorganické látky, jako je písek či kamínky, které se nerozloží.

    Zjistěte, co všechno nepatří do ČOV a jaké čisticí prostředky jsou nejvhodnější.

    Proč pořídit ČOV u nás

    Poskytujeme dopravu zdarma po celé ČR a vybrané zboží máte u vás doma do 7–14 dnů. Nabízíme skvělý poměr ceny a kvality a ručíme za precizní zpracování všech produktů.  Před objednávkou, v jejím průběhu i po ní u nás počítejte s nadstandardním servisem.

    Kontaktujte nás ve všední dny od 7:30 do 16:00 na čísle +420 604 155 880 nebo nám napište e-mail na info@topnadrze.cz.

    A co dál?

    Prohlédněte si naše produkty:

    FAQ

    Bakterie do čističky odpadních vod seženete v běžných hobby marketech i specializovaných e-shopech. Často jsou dostupné také v drogeriích, prodejnách domácích potřeb nebo ve vybraných zahradnictvích.

    Na trhu se setkáte s tzv. bezúdržbovou čističkou odpadních vod, ale pozor, takové zařízení zatím neexistuje. Některé modely si lépe poradí s kalem, ale pravidelné údržbě a kontrole se ani tak nevyhnete.

    Ceny se pohybují od 30 000 do 80 000 Kč. Levnější varianty nezaručí potřebnou kvalitu. Doporučujeme zvolit čističky od 40 000 Kč, na které se můžete stoprocentně spolehnout.

    Ano. Podle vodního zákona je domácí čistička odpadních vod klasifikována jako vodní dílo, neobejdete se tedy bez projektové dokumentace, povolení a dalších náležitostí.

    Další články